Maszynka Sizzix Big Shot Switch Plus

Jeżeli czekasz na premierę maszynki Sizzix Big Shot Switch Plus to musisz być bardzo cierpliwym człowiekiem. Pierwszy jej termin to był maj 2020, kolejny to jesień 2021. Teraz już chyba jesteśmy bardzo blisko, ale nadal maszynek nie ma w sprzedaży w Polsce. Mam nadzieję, że pojawią się w pierwszej połowie tego roku (2022).

Spis treści

Czym jest Sizzix Big Shot Switch Plus

To całkiem nowa, zaprojektowana od podstaw elektryczna maszynka do scrapbookingu. W niczym nie przypomina pozostałych maszynek Sizzixa. Zobacz wpis o ręcznej maszynce Sizzix Big Shot Plus. Po zamknięciu  platformy roboczej tworzy prostopadłościan z zaokrąglonymi krawędziami. Plastikowa obudowa o wysokim połysku ma dodatki w kolorze chromu.

W jakich kolorach maszynka będzie dostępna? Na stronie producenta widnieje w dwóch, czarnym i białym. Widziałem jednak ją w przynajmniej jeszcze jednym kolorze — koralowym. Czy i taki kolor pojawi się w Polsce, zobaczymy.

Sizzix Big Shot Switch Plus będzie oferowany zarówno jako zestaw startowy, jak i sama maszynka. Z ulotki producenta wynika, że czarny kolor Tima Holtza będzie solówką, biały to zestaw.

Kiedy będzie dostępna maszynka Switch Plus

Premiera maszynki była przesuwana już kilkukrotnie. Według ostatnich informacji z końca roku 2021, urządzenie w Polsce powinny się pojawić w drugim kwartale 2022 roku. Cóż, pozostaje czekać.

Oficjalny komunikat prasowy Sizzix

Oficjalna informacja na temat maszynki dostępna na angielskiej stronie producenta znajduje się tutaj. 

Czy maszynka będzie obsługiwać wszystkie rodzaje wykrojników i folderów?

Maszynka będzie obsługiwać wszystkie rodzaje wykrojników i folderów Sizzix. Wyjątkiem będą oczywiście te, które przeznaczone są dla maszynek Big Shot Pro – ze względu na swoją szerokość.

Jaka będzie cena tej maszynki

Cena poprzedniej wersji elektrycznej maszynki Sizzix kształtowała się w okolicach 1000 zł. Była to jednak urządzenie w formacie A5. Maszynka Big Shot Switch Plus jest w formacie A4 i wg ostatnich zapowiedzi nie powinna kosztować więcej. Wygląda więc na to, że będzie w cenie zestawu startowego Big Shot Plus.

Jest to co prawda o prawie 200zł więcej niż np. maszynka Stanzfee, ale jednak przywiązanie do marki wśród klientów jest duże. Niska awaryjność, dobry serwis i wysoka jakość wykonania na pewno działa na plus Sizzixa.

Parametry techniczne i obsługa maszynki

Obsługa maszynki jest bardzo prosta. Na obudowie urządzenia znajdują się dwa przyciski: ON/OFF i rewers. Po włączeniu maszynki i złożeniu kanapki wystarczy wsunąć ją w szczelinę. Maszynka uruchomi się automatycznie. 

Obawiasz się, że maszynka Switch Plus zajmuje dużo miejsca? Nic bardziej mylnego. Sądzę, że będzie dużo wygodniejsza w przechowywaniu, niż wszystkie poprzednie maszynki Sizzixa. Wymiary po złożeniu przedniej platformy to 38,1×14,9×16,5 cm. 

Szerokość robocza maszynki to 9″ (około 22,8 cm). Zmienione zostały wymiary platformy bazowej, płytek do cięcia i adapterów. Z tego powodu powierzchnia obszaru roboczego się zmniejszyła i w przybliżeniu jest formatu A4.

Z boku maszynka ma wygodne uchwyty do przenoszenia. Posiada także schowek na wykrojniki i narzędzia wewnątrz platformy roboczej. Dużym plusem tej maszynki jest automatyczne włączanie w momencie wsuwania kanapki. 

Akcesoria i płytki do maszynki

Szerokość robocza maszynki jest taka sama jak w modelu Big Shot Plus. Sizzix zdecydował się jednak na skrócenie płytek do cięcia i adapterów. Do nowego modelu te akcesoria będą miały format zbliżony do A4 (22,86×30,48 cm).

Na płytkach do cięcia (na krótszych bokach), widać sfazowania. Ułatwiają one wprowadzenie kanapki do napędu. Tego typu sfazowania od pewnego czasu są na płytkach do maszynek Big Shot, w Plusach takiego udogodnienia nie widziałem.

Pozostałe akcesoria i specjalistyczne płytki nie mają swojej wersji dla nowej maszynki.

Co znajduje się w pudełku?

W tej chwili zestaw startowy składa się z:

  • maszynki Big Shot Switch Plus,
  • platformy bazowej,
  • adaptera A,
  • adaptera B,
  • pary przezroczystych płytek do wycinania,
  • trzech zestawów wykrojników Thinlits — w sumie 24 wykrojniki,
  • folderu do embossingu.

Dla kogo maszynka Sizzix Big Shot Switch Plus będzie dobrym wyborem?

W skrócie można by powiedzieć, że nikt nie powinien być zawiedziony z posiadania takiej maszyny. Oczywiście należy zawsze rozważyć cenę. Jeżeli ma być to Twoja pierwsza maszynka, to sugerowałbym jednak zakup ręcznej maszynki. Pozwoli Ci to na zakup większej ilości wykrojników. Musisz pamiętać, że sama maszynka nie wycina i bez wykrojników jest tylko drogą wyżymaczką.

Jeżeli kręcenie korbką nie jest twoim ulubionym zajęciem, także zastanów się nad tą maszyną. Ręczny napęd pozwala w łatwy sposób „przeciążyć” maszynkę. W przypadku Switcha zadziała system ochrony przed przeciążeniem — Oveload Detection System. 

Nie mam informacji na temat czy maszynka będzie mogła pracować w trybie ciągłym. Sadzę jednak, że będzie wymagana przerwa na schłodzenie napędu. Nie mniej jednak wydaje mi się, że będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo wycinają i wytłaczają.

Możesz również polubić…