Co to jest trymer do papieru

Praca nawet z tak prostym materiałem jak papier bez odpowiednich narzędzi może być trudna. Podstawowym są na pewno nożyczki. Kiedy jednak potrzebujesz cięć precyzyjnie i szybko skorzystaj z trymera do papieru.

Trymery do papieru mają ostre noże (najczęściej krążkowe), które mogą szybko i precyzyjnie ciąć papier. Są one także łatwe w obsłudze i mogą być używane przez osoby o różnym poziomie umiejętności. Trymery do papieru są idealne do cięcia papieru czy kartonu. Są one także świetnym wyborem dla osób, które mają problemy z trzymaniem nożyczek.

Jak działa trymer do papieru?

Trymer składa się z podstawy, prowadnicy i ostrza. Przesuwając ostrze wzdłuż prowadnicy, tniesz materiał. Jest to bardzo bezpieczna metoda. Zazwyczaj nie masz możliwości, byś mógł się skaleczyć. Bardzo często ostrze wysuwa się automatycznie tylko podczas pracy. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla dzieci i osób starszych.

Większość tego typu urządzeń posiada podziałkę w calach i centymetrach. Dzięki temu możesz dokładnie określić, na jaki wymiar chcesz sformatować arkusz. Dodatkowo w podstawie mogą być ukryte prowadnice, które zwiększają zakres pracy.

Za pomocą trymera możesz ciąć kilka arkuszy papieru na raz. Mniejsza jest wtedy dokładność i jakość jego pracy, ale do wstępnego formatowania dużej ilości papieru to może być dobry pomysł. Producent podaje zazwyczaj ile arkuszy i o jakiej gramaturze przetnie narzędzie.

Trymer do papieru z bigowaniem

Cięcie papieru to nie jedyna funkcja. Można go również używać do bigowania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz kupować osobnego urządzenia. Wystarczy, że masz trymer i możesz już bigować papier.

Możesz spotkać także ostrza do cięcia falistego lub ząbkowanego. Służą one do cięcia wycinanki lub ozdób na papierze. Dzięki temu możesz uzyskać bardziej precyzyjne i efektowne wycinanki.

Trymer suwakowy do papieru

Trymer do papieru, jaki wybrać?

Wybierz najlepszy, na jaki pozwala Twój budżet. Sprawdź jaki format mają arkusze, którymi się posługujesz. Pamiętaj, że niektóre trymery mogą pracować tylko z określonymi formatami papieru (A4, A3). Zwróć uwagę na ergonomię narzędzia. Sprawdź dostępność wymiennych ostrzy i innych materiałów eksploatacyjnych.

Jeżeli masz możliwość, wykonaj testowe cięcia. Zobacz czy urządzenie Ci odpowiada. Dobrze wybrany trymer posłuży Ci zapewne parę lat. Zasięgnij opinii na forach, stronach czy portalach społecznościowych. Weź jednak pod uwagę, że niektóre z nich mogą być zlecane przez producenta lub dystrybutora. Nie będą więc wiarygodne.

W swoich wyborach warto zwracać także na producenta. Do najbardziej znanych należą

  • Fellowes,
  • Fiskars,
  • dpCraft.

Wybierając tych producentów, masz gwarancję, że nie będziesz miała problemów z dokupieniem zapasowych ostrzy do swojej obcinarki.

Możesz również polubić…