Co wybrać do cięcia papieru? Gilotyna czy trymer?
Praca z papierem to nieustanne cięcie, wycinanie i formowanie. Do cięcia chętnie używasz zapewne nożyczek lub maty samoregenerującej i nożyka. Te sposoby doskonale sprawdzają się przy niewielkich scrapbookingowych projektach.
Jakiego narzędzia użyć, gdy do sformatowania mamy kilkadziesiąt arkuszy? Tu z pomocą przychodzi trymer do papieru lub gilotyna. Oba urządzenia świetnie służą do cięcia papieru. I ta podstawowa funkcja, pozwoli wyjaśnić różnicę w sposobie ich pracy.
Gilotyna swoim sposobem cięcia przypomina cięcie nożyczkami. Cały proces przebiega między krawędzią noża i blatu. I jest to jedyna funkcja jaką spełnia gilotyna. Proste cięcie z maksymalną precyzją. Dlatego tak ważne jest by blat roboczy był sztywny. Kąt między przykładnicą, a krawędzią stołu powinien wynosić 90 stopni. To pozwoli Ci pracować wydajnie i dokładnie.
Sposób pracy trymera przypomina cięcie nożykiem modelarskim. W zależności od modelu, ostrze może być obrotowe lub stałe. Tu ujawnia się także pewna przewaga trymera. Obrotowe ostrze daje możliwość wykonywania takich czynności jak:
- cięcie proste,
- cięcie faliste,
- bigowania,
- perforacja (przerywania).
Mam nadzieję, że już teraz, różnica między gilotyną do papieru a trymerem, jest dla Ciebie zrozumiała. Postaram się teraz bardziej szczegółowo przybliżyć Ci oba urządzenia.
Trymer do papieru
Trymer do papieru działa podobnie jak linijka i nożyk. Po prowadnicy poruszamy ostrze, które przecina kartki ułożone na podstawie. Taka obcinarka do papieru ma szereg zalet w stosunku do gilotyny:
- jest bezpieczna, najczęściej ostrza automatycznie chowają się do obudowy po wyjęciu z trymera,
- ma możliwość nie tylko cięcia prostego, ale i po fali czy bigowania (zależy to od dostępnych ostrzy),
- wymiana tępego ostrza jest prosta i relatywnie tania.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając trymer? Na pewno warto wybrać trymer z bigowaniem. Nie wszystkie modele ją posiadają, a jest to przydatna funkcja. Trzeba sobie także odpowiedzieć na pytanie – jaki format papieru najczęściej będzie przez nas cięty. Najpopularniejsze modele to te w formacie A3 i A4.
Przechodząc do budowy urządzenia, najtańsze modele mają plastikową podstawę z nadrukowaną siatką centymetrową. Nie zajmują dużo miejsca, składane prowadnice pozwalają wydłużyć dostępne pole pracy. Na rynku dostępne są także trymery z metalową podstawą np. firmy Fellowes.
Gilotyna do papieru
Gilotyna do papieru ma jedno podstawowe zadanie. Ciąć materiał precyzyjnie i bez dużego wysiłku. Gilotyny służą do cięcia papieru, kartonu, tektury, foamiranu, pianki, a nawet cienkiej blachy. Ile arkuszy materiału możemy ciąć za jednym razem, będzie zależało od modelu gilotyny. Najtańsze modele tną po kilka kartek papieru jednocześnie. Te profesjonalne mogą nawet po kilkaset.
Gilotyna do cięcia papieru nie biguje, nie tnie po fali. Jest także urządzeniem bardziej niebezpiecznym niż trymer. Niektóre gilotyn posiadają różne zabezpieczenie, by nasze palce nie znalazły się na linii cięcia.
Blat roboczy w gilotynach, podobnie jak w trymerach posiada nadrukowaną siatkę centymetrową. Mogą tam być także zaznaczone najbardziej popularne formaty. Przyspiesza to prace, nie ma konieczności każdorazowego odmierzania. Warto zwrócić uwagę na to, czy gilotyny do papieru, posiada regulowany zderzak. Pozwala ciąć bardzo precyzyjnie i szybko także nietypowe formaty.
Należy wspomnieć, o tym jak realizowany jest docisk materiału. W najtańszych modelach jest to docisk ręczny. W tych droższych, automatyczny wraz z ruchem noża.
Dbając o nóż gilotyny, możemy spokojnie przy niedużym nakładzie pracy pracować bez ostrzenia kilka lat. Jeżeli jednak zauważymy spadek jakości cięcia, oddajmy nóż do profesjonalnej ostrzalni narzędzi. Samemu będzie nam trudno uzyskać właściwy kąt i precyzję. Uważajmy także na ramię gilotyny. Przenoś gilotynę, chwytając ją obiema rękami za blat roboczy. Skrzywienie noża będzie bardzo trudno naprawić i na pewno będzie kosztowne.
Najnowsze komentarze