Co wybrać do cięcia papieru? Gilotyna czy trymer?

Gilotyna czy trymer

Czasami słyszę pytania co wybrać do cięcia… gilotynę czy trymer? I wtedy w mojej głowie pojawia się pytanie widelec czy łyżka? Każdy zapewne w szufladzie ze sztućcami ma i widelec i łyżkę i trochę więcej innych sztućców. Więc odpowiadając na pytanie, czasami i gilotyna i trymer wykonają zadanie równie dobrze, a czasami niestety nie będzie to możliwe. Spróbuję wymienić różnicę cechujące te urządzenia, bo to pozwoli Ci wybrać właściwie.

Trymer do papieru

Trymer do papieru działa podobnie jak linijka i nożyk. Po prowadnicy poruszamy ostrze, które przecina kartki ułożone na podstawie. Trymer do papieru ma szereg zalet w stosunku do gilotyny.

Trymer do papieru dpCraft
  • jest bezpieczny, najczęściej ostrza automatycznie chowają się do obudowy po wyjęciu z trymera,
  • ma możliwość nie tylko cięcia prostego, ale i po fali czy bigowania (zależy to od dostępnych ostrzy),
  • wymiana tępego ostrza jest prosta i relatywnie tania.

Najtańsze modele mają plastikową podstawę z nadrukowaną siatką centymetrową. Nie zajmują dużo miejsca, składane prowadnice pozwalają wydłużyć dostępne pole pracy.

Wymiana ostrza w trymerze

Gilotyna do papieru

Gilotyna do papieru ma jedno podstawowe zadanie. Ciąć materiał precyzyjnie i bez dużego wysiłku. Gilotyny służą do cięcia papieru, kartonu, tektury, foamiranu, pianki, a nawet cienkiej blachy. Ile arkuszy materiału możemy ciąć za jednym razem, będzie zależało od modelu gilotyny. Najtańsze modele tną po kilka kartek papieru jednocześnie. Te profesjonalne mogą nawet po kilkaset.

Gilotyny do papieru w różnych formatach

Gilotyna do cięcia papieru nie biguje, nie tnie po fali. Jest także urządzeniem bardziej niebezpiecznym niż trymer. Niektóre gilotyn posiadają różne zabezpieczenie, by nasze palce nie znalazły się na linii cięcia.

Blat roboczy w gilotynach, podobnie jak w trymerach posiada nadrukowaną siatkę centymetrową. Mogą tam być także zaznaczone najbardziej popularne formaty. Przyspiesza to prace nie ma konieczności każdorazowego odmierzania. Warto zwrócić uwagę na to czy gilotyny do papieru, posiada regulowany zderzak. Pozwala ciąć bardzo precyzyjnie i szybko także nietypowe formaty.

Należy wspomnieć o tym jak realizowany jest docisk materiału. W najtańszych modelach jest to docisk ręczny. W tych droższych, automatyczny wraz z ruchem noża.

Dbając o nóż gilotyny możemy spokojnie przy niedużym nakładzie pracy pracować bez ostrzenia kilka lat. Jeżeli jednak zauważymy spadek jakości cięcia oddajmy nóż do profesjonalnej ostrzalni narzędzi. Samemu będzie nam trudno uzyskać właściwy kąt i precyzję. Uważajmy także na ramię gilotyny, nie przenośmy jej trzymając ją za nie. Skrzywienie noża będzie bardzo trudno naprawić.

Może Ci się również spodoba