Maty samogojące, samoregenerujące

Mata samogojąca pierwotnie służyła do pracy z nożyczkami, jednak obecnie może być wykorzystywana do wielu innych prac kreatywnych, między innymi do scrapbookingu czy cardmakingu lub innych projektów rękodzielniczych. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o macie samogojącej i jej działaniu. 

Mata samogojąca dpCraft
Mata samogojąca dpCraft

Mata samogojąca – czym jest i do czego służy? 


Mata samogojąca nazywamy także samoregenerującą, podkładem krawieckim lub po prostu matą do cięcia. Osobom, które słyszą o niej pierwszy raz może przywodzić na myśl jakiś termin medyczny, tak naprawdę jest to bardzo praktyczny i wielofunkcyjny podkład krawiecki, który doskonale nadaje się do pracy z tkaninami. Jedną z funkcji maty samoregenerującej jest zabezpieczanie powierzchni roboczej w miejscu, w którym pracujemy. Może być do biurko albo stół. Mata posiada kilka warstw, z których każda ma grubość około trzech milimetrów. 
Budowa maty gwarantuje jej trwałość. Środkowa warstwa jest gwarancją sztywności i wytrzymałości maty. To ona uniemożliwia jej złamanie lub przecięcie. Pośrednie warstwy są odpowiedzialne za zasklepianie się linii powstałych w wyniku działania nożyczek. Dzięki nim mata samogojąca zawsze wygląda jak nowa. Zewnętrzne, często w kolorze zielonym warstwy, są miękkie i umożliwiają gładkie prowadzenie noża modelarskiego czy krążkowego podczas pracy. 

Budowa maty samoregenerującej 5-warstwowej

Jak dbać o matę samogojącą?

 
Mata samogojąca może nam służyć bardzo długo, powinniśmy jednak mieć wiedzę o tym, jak się z nią obchodzić. Aby wydłużyć jej trwałość, warto od czasu do czasu zapewnić macie nawilżenie oraz oczywiście regularnie ją czyścić.
Mycie maty powinno przebiegać z pomocą letniej lub chłodnej wody – jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że skrajne temperatury mogą doprowadzić do jej zniekształcenia. Do wody można dodać niewielką ilość octu lub delikatnego mydła. Matę można oczyszczać za pomocą zwykłej gąbki kuchennej, a następnie lekko osuszyć za pomocą ręcznika lub ścierki. Jeżeli natomiast chodzi o nawilżanie maty samoregenerującej, proces ten nie jest szczególnie skomplikowany. Przede wszystkim należy znaleźć naczynie, w którym mata będzie mogła leżeć na płasko. Nawilżania można dokonać w trakcie czyszczenia maty – wystarczy moczyć ją przez okres piętnastu do dwudziestu minut.

Matę najlepiej przechowywać w pozycji poziomej, na równej powierzchni. Zapobiega to pofalowaniu powierzchni maty lub zagięcia i uszkodzenia struktury maty.

 Jaki jest sekret działania maty samogojącej? 


Wiele osób z pewnością zastanawia się jak to możliwe, że mata samoczynnie się zasklepia. W istocie jest to stosunkowo nieskomplikowany proces. W pośrednich warstwach zawarta jest specjalna substancja, która wypycha zewnętrzne warstwy i tym samym zasklepia wszelkie uszkodzenia i pęknięcia. Właśnie dlatego podczas korzystania z maty warto zachować pewien stopień ostrożności. 
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby cięcia nie były zawsze przeprowadzane w jednym miejscu. Dzięki temu unikniemy zniszczenia maty na określonym odcinku. Unikajmy też cięcia na macie pod kątem, to bowiem może poskutkować jej przecięciem spowodowanym rozdzielaniem się warstw. Nie wystawiaj maty na działanie różnych źródeł ciepła, trzymajmy ją więc raczej z daleka od kaloryfera czy promieni słońca. W wyniku dużego ciepła może się ona odkształcić i tym samym stracić swoje możliwości. 

Formaty i rodzaje mat samoregenerujących


Obecnie na rynku możemy spotkać wiele różnych mat samogojących. Możemy wybierać spośród mat obrotowych, przezroczystych, a także składanych, które możemy zabierać ze sobą w podróże. Podziałki na matach oznaczone są w calach lub centymetrach. Zróżnicowane są także wielkości mat – możemy wybierać spomiędzy wielkości od A5 do nawet A1. Ten niezwykle uniwersalny gadżet z pewnością ułatwi nam wszelkie prace, do których używamy nożyczek lub noży. 

Przeźroczysta mata samoregenerująca Neille’s Choice

Podkłady i maty do prac plastycznych

Nie zawsze w naszej kreatywnej działalności używamy nożyka modelarskiego. A jednak blat roboczy chcemy chronić, chociażby przed zabrudzeniem farbą lub klejem. Wtedy z pomocą przychodzi mata do prac plastycznych. Wyglądem przypomina matę do cięcia, ale nią nie jest. Cięcie na takiej macie skończy się jej nieodwracalnym uszkodzeniem. Zazwyczaj jest cieńsza, na swej powierzchni nadrukowaną ma siatkę, podziałki kątowe itp. Do czego może służyć taka mata? Doskonale sprawdzi się w pracy w technice quillingu, przy pracach z formami i pastami do foremek, stemplowaniu stemplami przy użyciu tuszy.

Możesz również polubić…