Super dziurkacz, super sprawa!

Pomimo, że technik wycinania papieru, pianki czy foamiranu mamy naprawdę sporo, stary sprawdzony dziurkacz ozdobny jest nadal chętnie kupowany i wykorzystywany. Lider na polskim rynku dziurkaczy ozdobnych dpCraft, także widzi potencjał w dziurkaczach i wypuścił serię dziurkaczy o dużo mówiącej nazwie „super dziurkacz„.

Super dziurkacze dpCraft
Super dziurkacze dpCraft

Co tak naprawdę można w dziurkaczach jeszcze wymyślić? Większość dostępnych dziurkaczy ozdobnych to koncepcję sprzed ponad 10 lat. Świetnie radzą sobie z papierem, można próbować wycinać także w innych materiałach, ale tu o sukces może być ciężko. Jakiś czas temu pojawiły dziurkacze do papieru i panki, dziurkacze magnetyczne, które nie ogranicza krawędź kartki, a teraz mamy super dziurkacze.

Super dziurkacz czyli co?

Co wyróżnia super dziurkacz? Na pewno gama materiałów z którymi sobie radzi:

 • papier o gramaturze do 500 g/m2,
 • pianka o grubości do 2 mm,
 • tektura i tektura falista do 1 mm,
 • sklejka do 1 mm,
 • korek do 1 mm,
 • folia PVC do 0,5 mm,
 • blacha do 1 mm (tak podaje producent, ale chyba raczej miękkie blaszki a nie np. blacha nierdzewna.)

Jeżeli radzi sobie z tymi materiałami to na pewno musiał być zmieniony mechanizm. I tak, rzeczywiście jest. Dziurkacz w ogóle wyglądem nie przypomina obłych w swych kształtach dziurkaczy ozdobnych dpCraft. I pomimo, że jest bardziej kanciasty, świetnie się z nim pracuje. Dźwignia jest wygodna, ma duży skok, a dużą zaletą tych dziurkaczy jest blokada dźwigni w jej dolnym położeniu. Przez to dziurkacz łatwiej schować.

Dziurkacz gotowy do pracy, widać blokadę, która wchodzi w podstawę.
Widok elementu blokującego (biała część). Szybki i wygodny sposób na zablokowanie dziurkacza w dolnym położeniu.

Jak pracuje super dziurkacz?

W naszej ocenie mechanizm testowanych dziurkacz działa płynniej i bez zacięć, jak czasami miało to miejsce w starszych dziurkaczach. Oczywiście, ciężko powiedzieć, czy coś tu się nie zmieni w późniejszym czasie, ale teraz naprawdę przyjemnie się pracuje tym dziurkaczem. Dźwignia posiada wystarczające ramię by w wycięcie nawet kilkudziesięciu wzorów nie nastręczało problemów.

Zrezygnowano z pojemnika na scrapki. Dla jednych była to zaleta, dla innych zbędny bajer. Czas może na mały test wycinania

Mały test wycinania

Nasz mały test obejmował następujące materiału:

 • beermatę 1,5 mm,
 • isolon (pianka do dużych kwiatków) 1,5 mm,
 • sklejkę 1 mm,
 • folię PVC 0,2 mm,
 • tekturę 0,6 mm,
 • tekturę falistą 2 mm.

Wszystkie przygotowane materiały udało się wyciąć poprawnie. Możecie to zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Test cięcia super dziurkaczami.
Wycięcie wykonane w pudełku ze sklejki. Przydałby się dziurkacz z sercem obrócony o 180 stopni.

Poniżej na zdjęciu widać wycięcia wykonane super dziurkaczami i w środku dziurkaczem magnetycznym konfetti. Wszystko poprawnie wycięte, dla porównania po lewej stronie, nieudana próba wycięcie zwykłym dziurkaczem 7,5 cm. Troszkę się wgryzł, ale dalej już nie dał rady.

Cięcie w folii PCV.

Tutaj podobna sytuacja, super dziurkacze sobie poradziły, zwykły dziurkacz niestety nie.

Cięcie w beermacie.

Czas na krótkie podsumowanie

Super dziurkacze to bardzo ciekawa propozycja. Mechanizmy dziurkaczy pracują płynnie i bez zacięć. Osobiście do mnie przemawia nowy kształt dziurkacz, przyjemny materiał z którego są wykonane dziurkacze, blokada rączki. Co na pewno będzie minusem to mała ilość wzorów, ale to z czasem powinno się zmienić.

Na koniec dziurkacz został poddany próbie filcu. To chyba jeden z najtrudniejszych materiałów w obróbce. Wiem, że nie został on wymieniony między materiałami z którymi dziurkacz sobie radzi, myślałem, że przez skromność producenta. Niestety nie, filc poliestrowy wyszedł ze starcia zwycięsko. Jest więc w tym temacie jeszcze coś do zrobienia.

Podsumowując, myślę, że warto w swoimi warsztacie scrapbookingowym zrobić trochę miejsca dla tych dziurkaczy. Jak dla mnie duży plus.

Możesz również polubić…