Papiery do scrapbookingu

Pod tym pojęciem kryje się cała gama różnego rodzaju papierów, które wykorzystujemy w naszych scrapbookingowych projektach.

Ten nasz bazowy materiał przechodzi jednak cały czas mniejsze lub większe rewolucję. Pojawia się mnóstwo nowych pomysłów, a co za tym idzie, pojawiają się nowe papiery scrapbookingowe. Jedno nie zmienia się od lat. Nasz ukochany materiał możemy podzielić, ze względu na zadruk na:

  • papiery jednostronne.
  • papiery dwustronne.

Tu chyba wiele wyjaśniać nie trzeba. Taka mała uwaga, jeżeli w papierze dwustronnym podobają Ci się obie strony, to raczej kup dwa arkusze (lub wielokrotność), niż liczy na to, że może uda się to jakoś wyciąć. Ładny papier zawsze się przyda.

Formaty papierów scrapbookingowych

Kolebką scrapbookingu są Stany Zjednoczone, gdzie pomiar długości dokonuje się m.in. w calach. Tak dla przypomnienia:

1″ = 1 in = 1 cal = 25,4 mm,

I tu mamy wyjaśnienie, dlaczego najpopularniejszy format papieru scrapbookingowego ma w Europie w przybliżeniu wymiary 30,5×30,5 cm. Odpowiada on formatowi 12×12″.

Tak więc lista formatów, w kolejności od najbardziej popularnych:

  • format 12×12″ (30,5×30,5 cm),
  • format 6×6″ (15,2×15,2 cm),
  • format 8×8″ (20,3×20,3 cm),
  • format 6×8″ (15,2×20,3 cm),
  • format 8×12″ (20,3×30,5 cm),
  • format 6×12″ (15,2×30,5 cm).

Listę nie traktuj jako coś sztywnego. Upodobania się zmieniają i gdy jedne formaty zyskują inne tracą na popularności. Nie podawałem tu formatu bardzo popularnego u nas, czyli formatu A4. Jeżeli nie jesteś aptekarzem, to spokojnie ten format możesz przybliżyć do formatu 8×12″.

Papier bazowy i jego gramatura

Zaprojektowanie ładnych papierów to połowa sukcesu. Druga to właściwy materiał bazowy. Standardem jest, że są to papiery bezkwasowe i bez dodatku ligniny. Ich trwałość będzie dłuższa i nasza praca, niezmieniona może przetrwać wiele lat.

Sprawdzajmy także czy papier został wyprodukowany z zachowaniem odpowiedzialnej gospodarki zasobami leśnymi i posiada certyfikat FSC®.

Gramatura papierów używanych w scrapbookingu zawiera się najczęściej w zakresie 190-250 g/m2. Papiery cieńsze doskonale nadają się do wyklejania i przyklejania. Te grubsze mają już taką sztywność, że same mogą stanowić konstrukcję projektu.

Bloczki i pojedyncze arkusze

Papier scrapbookingowy może być sprzedawany w zestawach lub na sztuki, w arkuszach. I tu występuje bardzo sztywny podział. Tylko format 12×12″ występuje zarówno w zestawach jak i pojedynczych arkuszach. Pozostałe formaty sprzedawane są w bloczkach.

Kolekcje papierów

Papiery wydawane są w kolekcjach na którą składa się najczęściej:

  • 5-6 papierów dwustronnych 12×12″,
  • bloczek duży, zawierający najczęściej po 2 papiery z kolekcji,
  • bloczek mały, mogą tu wystąpić pomniejszone papiery kolekcji, lub wybrane motywy,
  • tu można wymienić wszelkie dodatki od tekturek, po kalki, papiery ryżowe, naklejki, arkusze z napisami i różne formaty papierów w zestawach.

Wybieranie produktów z kolekcji daje nam pewność spójności kolorystycznej i tematycznej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *