Ach te akwarele
Akwarele w technice mixed media
Farby akwarelowe coraz częściej goszczą w pracowniach osób, które nie powiedzą o sobie, że są malarzami. Zajmują się natomiast scrapbookingiem i techniką mixed media. Co powoduję, że stają się tak popularne? Przede wszystkim efekty, które dzięki tym farbą można osiągnąć, piękne przejścia, doskonale sprawdzają się przy kolorowaniu stempli. Warto podpatrywać projektantów, pokazujących swój warsztat na udostępnianych filmach, to ogromna skarbnica wiedzy. Pozostaje później tylko ćwiczyć a efekty z czasem będą coraz lepsze.
Technika akwarelowa nie wymaga także dużych nakładów finansowych, wystarczy pędzel, pudełko farb akwarelowych i szklanka wody, no i oczywiście papier.
Rodzaje farb akwarelowych
Farby akwarelowe to mieszanina spoiwa (gumy arabskiej – producent Renesans dodaje także miodu akacjowego) i pigmentu. Dostępne w wersji twardej lub miękkiej. Twarde farby wymagają przed użyciem nawilżenia. Sprzedawane w postaci niewielkich kostek w zestawach lub na sztuki.
Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z akwarelami dobrze jest wybrać zestaw farb skomponowany przez producenta. Oczywiście, gdy już masz doświadczenie, wybór możesz dokonać z dostępnych farb sprzedawanych pojedynczo.
Miękkie łatwiej jest rozpuścić i użyć. To farby sprzedawane w tubach. Wystarczy wycisnąć niewielką ilość na porcelanową paletkę i można przystąpić do malowania. Dostępne są także farby akwarelowe w płynie, mocno napigmentowane, świetnie wykonuje się nimi wszelkie „zachlapania”.
Pewną ciekawostką są pisaki akwarelowe. Pędzelkowa końcówka a w środku skondensowana farba akwarelowa. Doskonałe w podróży, myślę, że warto przynajmniej spróbować zapoznać się z tym produktem. Być może wygoda ich stosowania, przekona nas do akwareli.
Pędzle akwarelowe
W swoim warsztacie na pewno posiadasz już jakieś pędzle. Czy musisz zaopatrzyć się w osobne do akwareli? Tak pewnie było by najlepiej, ale jeżeli masz dobrej jakości pędzel okrągły o spiczastej końcówce to na początek powinien wystarczyć.
Pędzel składa się z główki wykonanej z włosia naturalnego (kuna, borsuk) lub syntetycznego. Główka umieszczona jest w klamrze i zamocowana do trzonka. Najczęściej jest on wykonany z drewna a ponieważ będzie narażony na częsty kontakt z wodą, musi być zabezpieczony przed jej szkodliwym działaniem.
Do amatorskiego zastosowania, wystarczy wybrać któryś z oferty pędzli Renesans. Właściwie dbając o pędzel będziemy się nim cieszyć kilka lat. Najwygodniej pędzel myć pod bieżącą wodą, dodając trochę mydła. Po opłukaniu pędzel należy osuszyć, jeżeli nie będzie używany przez dłuższy czas, warto główkę zakonserwować kilkoma kroplami terpentyny. Zapobiegnie do szkodliwemu działaniu drobnoustrojów. Pędzle powinno się przechowywać w sposób, który nie naraża je na uszkodzenie. Doskonale sprawdzą się na tym polu pudełka do przechowywania.
Paletki malarskie
Mamy farby, mamy pędzel, brakuje nam jeszcze tylko szklanki z wodą i paletki. Pojemnik na wodę nie będzie stanowił zapewne problemu, a co z paletką?
Najlepiej jeżeli będzie wykonana z porcelany, ale dostępne są także palety z tworzyw sztucznych. Kupując zestaw farb akwarelowych mamy już zarówno pudełko do przechowywania i paletkę. Nic jednak straconego, pudełko-paletkę możemy także kupić oddzielnie.
Najnowsze komentarze